Cottage Gardénie

is located below the Martinská hoľami, at the entrance to the Martinská via ferrata. It is situated in a cottage area, a recreation area. Visitors will certainly appreciate the proximity of the restaurant and wellness center (200 m).

Ground floor of the cottage

it forms an airy open space that includes a living room and a kitchenette. In the living room there is a comfortable corner sofa set, a TV with satellite reception, a radio with a CD player, you can play board games and the atmosphere is completed by the fireplace. PlayStation 4 and Netflix are available to our guests to make their stay more enjoyable. The kitchen is fully equipped for preparing meals of your choice, with a ceramic hob, electric and microwave oven, fridge with freezer, coffee machine, kettle and toaster. Of course, there is a dining room and a dishwasher. If interested, the possibility of catering (breakfast, lunch, dinner) 150 m from the accommodation.

Bedrooms

you will find on the first floor, where there is a double bedroom with a double bed, a triple bedroom with a double bed and a single bed, where we can add a cot on request, and a four-bed bedroom with a double bed and two single beds. For greater comfort, the cottage has two bathrooms, one on the ground floor and the other on the first floor, both with a shower and a toilet. WiFi internet connection is provided throughout the building. To increase the safety of children, a barrier is placed on the staircase.

In the exterior

you will like it as much as inside. You can choose whether to sit on the terrace or in the gazebo, in the summer you can prepare dinner on the grill or goulash in the kettle. You can also play badminton in the garden. Parking for 4 cars is provided right next to the building on a fenced plot. Families with children will appreciate the children's playground 150 m away. The opportunity to use Wellness will also please you. If you are interested, upon agreement, we will provide you with two computer tables with a monitor and a mouse.

Surroundings

offers hiking, skiing in three ski resorts (Martinky, Valčianska dolina, Jasenská dolina), spa and water park in Turčianske Teplice or culture. Test your skills on the Martinská via ferrata, where you can rent climbing equipment and you can complete the journey back on scooters. The cottage is an excellent starting point for hiking and cycling tours. In the summer, you can spend a pleasant day at the Sunny Martin, Aqua Eden Stránava, Vrútky and Laura swimming pools or at the Šútovské lake. If you want to get a glimpse of history, visit Strečno Castle, Starhrad, Sklabinský Castle or Znievský Castle or the Slovak National Museum and the Ethnographic Museum in Martin. You can get to know a traditional Slovak village in Jahodnícký háj.

If your holiday destination is Martinské hole, then Chata Gardénie is the ideal accommodation for you. Looking forward to your visit.

O NÁS

Chata Gardénie sa nachádza pod Martinskými hoľami, pri vstupe na Martinskú ferratu. Je situovaná v chatovej oblasti, rekreačnej lokalite. Návštevníci určite ocenia blízkosť reštaurácie a wellnessu (200 m).

Prízemie chaty tvorí vzdušný otvorený priestor, ktorý zahŕňa obývaciu časť a kuchynskú časť. V obývacej časti sa nachádza pohodlný rohový gauč, televízor so satelitným príjmom, rádio s CD prehrávačom, zahráte si spoločenské hry a atmosféru dotvára krb. Pre spríjemnenie pobytu je našim hosťom k dispozícii PlayStation 4 a Netflix. Kuchyňa je kompletne vybavená pre prípravu Vami zvolených jedál, poslúži Vám keramická varná doska, elektrická a mikrovlnná rúra, chladnička s mrazničkou, kávovar, rýchlovarná kanvica a toastovač. Samozrejmosťou je jedálenské sedenie a umývačka riadu. V prípade záujmu je možnosť stravovania (raňajky, obedy, večere) 150 m od ubytovania.

Spálne nájdete na poschodí, kde je pre Vás pripravená dvojlôžková spálňa s manželskou posteľou, trojlôžková spálňa s manželskou posteľou a samostatným lôžkom, kde Vám na požiadanie pridáme aj detskú postieľku, a štvorlôžková spálňa s manželskou posteľou a dvomi samostatnými lôžkami. Pre vyšší komfort sa v chate nachádzajú dve kúpeľne, jedna na prízemí a druhá na poschodí, obe so sprchovacím kútom a toaletou. WiFi pripojenie na internet je zaistené v celom objekte.

O NÁS

V exteriéri sa Vám bude páčiť rovnako ako vnútri. Môžete si vybrať či si posedíte na terase alebo v altánku, v lete si pripravíte večeru na grile alebo guláš v kotlíku. Na záhrade si zahráte aj bedminton. Parkovanie pre 4 autá je zaistené priamo pri objekte na oplotenom pozemku. Rodiny s deťmi ocenia detské ihrisko vzdialené 150 m. Poteší i možnosť využiť Wellness so zľavami. V prípade záujmu, Vám, po dohode, zabezpečíme dva počítačové stolíky s monitorom a myškou.

Okolie ponúka turistiku, lyžovanie v troch lyžiarskych strediskách ( Martinky, Valčianska dolina, Jasenská dolina), kúpele a aquapark v Turčianskych Tepliciach alebo kultúru. Overte si svoje schopnosti na Martinskej ferrate, kde je možnosť zapožičania lezeckého výstroja a cestu späť môžete absolvovať na kolobežkách. Chata je vynikajúcim východiskom na podnikanie turistických ale aj cyklistických túr. V lete strávite príjemný deň na kúpaliskách Sunny Martin, Aqua Eden Stráňavy, Vrútky a Laura alebo na Šútovskom jazere. Ak chcete nahliadnuť do histórie, navštívte hrad Strečno, Starhrad, Sklabinský hrad či Znievský hrade alebo Slovenské národné múzeum a Etnografické múzeum v Martine. Tradičnú slovenskú dedinu spoznáte v Jahodníckom háji.

Chatu prenajíma firma, je možnosť odpočtu DPH z ubytovania.

Ak sú Vašim dovolenkovým cieľom Martinské hole, potom je Chata Gardénie tým ideálnym ubytovaním pre Vás. Tešíme sa na Vašu návštevu.

až 9 osôb

3 spálne

2 kúpeľne

WiFi

Parkovanie

Po dohode

up to 9 persons

3 bedrooms

2 bathrooms

WiFi

At the object

Allowed

Vhodné pre rodiny s deťmi

Nevhodné pre hlučné oslavy a partie mladých ľudí

Suitable for families with children

Not suitable for noisy parties and groups of young people

Layout of the rooms in the building

1x Double room

1x Double bed

1x Triple room

1x Double bed, 1x Single bed

1x Quadruple room

1x Double bed, 2x Single bed

Capacity

Maximum capacity:9 persons (9x fixed bed)

Minimum capacity: 1 person

Number of bedrooms: 3 bedrooms

Minimum length of stay: 2 nights

Number of bathrooms: 2 bathrooms

Number of toilets: 2 toilets Independent groups of guests: only one independent group can be accommodated in the building.

Equipment

Kitchens: Kitchen - shared (kettle, electric oven, ceramic hob, toaster, dining area, dishwasher, coffee maker, freezer, refrigerator, microwave oven)

Social rooms: Living space - shared (board games, fireplace / stove, TV, satellite, couch, sofa, CD player, radio, terrace)

Bathrooms / toilets: Bathroom with toilet - shared (wc, shower, sink, hair dryer, clothes drying rack, towels) Bathroom with toilet - shared (wc, shower, sink, towels)

Internet connection: Yes, WiFi

At the object: Gazebo, Grill, Kettle, Terrace, Outdoor seating.

For children: Children's cot, Children's high chair.

Sports options: Badminton

Catering: Without food

Useful information

Type of accommodation: Chata, ID 8428

The building is in operation: All year

Arrival for stay: from 14:00 to 22:00 AM

Departure from stay: until 10:00 AM

Parking options: 4 parking spaces - Near the building (Fenced parking lot)

Does the owner live in the building?
NO, the owner (administrator) does not stay / live in the building during the stay

Stay with a pet: ALLOWED

Is the accommodation fenced? The building is partially fenced

Is the accommodation wheelchair accessible? NO, the building is not wheelchair accessible.

Heating: Electric, Fireplace

Is smoking allowed in the building? Smoking indoors is NOT allowed

Mobile signal: Telekom, Orange, O2, 4ka

Additional information
Location of the object: in the recreation area
 
Refining the location of the object: by the forest / on the edge of the forest, in a cottage settlement
 
Sports and other activities in the vicinity within 15 km: Cross-country tracks (cross-country skiing), Bowling, Cycling / Cycling, Fitness center, Football field, Mushroom picking, Ice skating, Indoor swimming pool, Skiing, Small sports hall, Massages, Open pool, Sauna, Tennis, Hiking, Multipurpose large sports hall, Wellness , Winter stadium
 
Accommodation is suitable for: for families with children, for seniors, for tourists, for cyclists, for groups
 
Accommodation is suitable for: active vacation, wellness stays, short-term accommodation, skiing, summer vacation, relaxation stays, recreation vouchers